Eau de Parfum

Τα γυναικεία Eau de Parfum δεν είναι απλώς άρωμα· είναι η αρωματική σας υπογραφή. Άλλοτε τολμηρό, άλλοτε αισθησιακό ή μυστηριώδες, ακολουθεί τη διάθεσή σας και ολοκληρώνει το look σας. Με βάθος, ένταση και διάρκεια που αγκαλιάζει την επιδερμίδα, αποκαλύπτουν σταδιακά τον χαρακτήρα τους και αφήνουν ένα διακριτό, αξέχαστο αποτύπωμα. Από τις δημιουργίες των Dior και Yves Saint Laurent έως τις σύγχρονες υπογραφές των Prada, Hermès και Burberry, κάθε άρωμα γίνεται προσωπική δήλωση.



527 Προϊόντα
  • Givenchy

    L'INTERDIT

    Eau de Parfum Rouge
    35 ml

    Από

    88,95 €

    254,14 € / 100ml

    339

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Givenchy

    35 ml

    Από

    89,95 €

    257,00 € / 100ml

    9

    Διαθέσιμο σε 6 μεγέθη

  • New

    DIOR

    Miss Dior Eau de Parfum

    Floral, vanilla, and sensual notes
    50 ml

    Από

    91,95 €

    265,90 € / 100ml

    688

    Διαθέσιμο σε 4 μεγέθη

  • Kayali

    10 ml

    Από

    33,95 €

    339,50 € / 100ml

    37

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Kayali

    Discovery Layering Set

    Σετ ανακάλυψης
    8 x 1,5 ml

    25,95 €

    216,25 € / 100ml

    87
  • Burberry

    Burberry Goddess

    Eau de Parfum
    30ML

    Από

    90,95 €

    303,17 € / 100ml

    3462

    Διαθέσιμο σε 4 μεγέθη

  • Dolce & Gabbana

    Devotion

    Eau de Parfum Intense
    30 ml

    Από

    94,95 €

    316,50 € / 100ml

    261

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Από

    157,95 €

    315,90 € / 100ml

    2000

    Διαθέσιμο σε 2 μεγέθη

  • Narciso Rodriguez

    For Her

    Pure Musc Blanc - Eau de Parfum Intense
    30 ml

    Από

    96,95 €

    323,17 € / 100ml

    6

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Tom Ford

    50 ml

    Από

    157,95 €

    315,90 € / 100ml

    452

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Summer Fridays

    Sunlit Vanilla Fine Fragrance

    Άρωμα Βανίλιας
    50 ml

    Από

    34,95 €

    187,90 € / 100ml

    180

    Διαθέσιμο σε 2 μεγέθη

  • Exclusive

    PHLUR

    Vanilla Skin

    Eau de Parfum συσκευασία ταξιδιού
    9,5 ml

    32,95 €

    346,84 € / 100ml

    451
  • Dolce & Gabbana

    Light Blue

    Eau de parfum
    30 ml

    Από

    86,95 €

    289,83 € / 100ml

    447

    Διαθέσιμο σε 5 μεγέθη

  • Dolce & Gabbana

    20 ml

    Από

    72,95 €

    364,75 € / 100ml

    361

    Διαθέσιμο σε 5 μεγέθη

  • Zadig & Voltaire

    This is Her!

    Eau de Parfum
    30 ml

    Από

    71,95 €

    239,83 € / 100ml

    24

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Guerlain

    Aqua Allegoria

    Florabloom Forte Eau de Parfum
    75 ml

    Από

    140,95 €

    187,93 € / 100ml

    269

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Exclusive

    LE MONDE GOURMAND

    Chai Épicé

    Eau de Parfum
    30 ml

    32,50 €

    108,33 € / 100ml

    173
  • Tom Ford

    Black Orchid

    Eau De Parfum
    30 ml

    Από

    99,95 €

    333,17 € / 100ml

    1871

    Διαθέσιμο σε 4 μεγέθη

  • Kayali

    10 ml

    Από

    33,95 €

    339,50 € / 100ml

    292

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Versace

    CRYSTAL NOIR EDP 30 ML

    76,95 €

    256,50 € / 100ml

    13

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Exclu Web

    Kayali

    KAYALI EDEN JUICY APPLE 10ML

    Από

    33,95 €

    339,50 € / 100ml

    391

    Διαθέσιμο σε 3 μεγέθη

  • Yves Saint Laurent

    Libre

    Eau de Parfum
    30ml

    Από

    89,95 €

    299,83 € / 100ml

    44

    Διαθέσιμο σε 4 μεγέθη

  • Lancôme

    La Vie Est Belle Eau de Parfum

    Γυναικείο Άρωμα
    30 ml spray bottle

    Από

    79,95 €

    266,50 € / 100ml

    20

    Διαθέσιμο σε 6 μεγέθη

  • New

    Rare Beauty

    Rare Beginnings

    Σετ ταξιδιού
    10ml + 5ml

    38,95 €

    259,67 € / 100ml

    Δεν υπάρχουν αξιολογήσεις

Έχετε δει 24 προϊόντα από τα 527

Γυναικεία Eau de Parfum: η απόλυτη έκφραση αρωματικής κομψότητας

Τα γυναικεία Eau de Parfum είναι η ιδανική επιλογή όταν θέλετε άρωμα με ένταση, βάθος και μεγάλη διάρκεια. Με υψηλότερη συγκέντρωση αρωματικών ελαίων σε σχέση με άλλες μορφές, το Eau de Parfum εξελίσσεται σταδιακά στην επιδερμίδα, αναδεικνύει τις νότες κορυφής, καρδιάς και βάσης και αφήνει ένα διακριτό αλλά σταθερό αποτύπωμα που διαρκεί όλη την ημέρα.

Στα Sephora θα βρείτε μια εκτενή συλλογή από γυναικεία Eau de Parfum, από διαχρονικές λουλουδάτες δημιουργίες μέχρι σύγχρονες κεχριμπαρένιες, gourmand και ξυλώδεις συνθέσεις, για κάθε στιλ και περίσταση.

Η σύνθεση και ο χαρακτήρας ενός Eau de Parfum

Το Eau de Parfum ξεχωρίζει για τη συμπυκνωμένη του σύνθεση, που χαρίζει βάθος, ένταση και πιο σταθερή διάρκεια στην επιδερμίδα. Η συγκέντρωση των αρωματικών ελαίων κυμαίνεται συνήθως περίπου στο 10%–20%, δημιουργώντας μια ισορροπία ανάμεσα σε πλούσιο χαρακτήρα, κομψότητα και άνετη καθημερινή χρήση.

Η σύνθεσή του «χτίζεται» πάνω στην οσφρητική πυραμίδα — νότες κορυφής, καρδιάς και βάσης — οι οποίες αποκαλύπτονται σταδιακά μέσα στη μέρα.

Χάρη στη μεγαλύτερη συγκέντρωση, η ένταση διάχυσης (projection) και το ίχνος του αρώματος, γνωστό και ως sillage, τείνουν να είναι πιο αισθητά, χωρίς να χάνεται η αρμονία της σύνθεσης.

Eau de Parfum vs Eau de Toilette

Η βασική διαφορά ανάμεσα σε Eau de Parfum και Eau de Toilette βρίσκεται στη συγκέντρωση των αρωματικών ελαίων, στοιχείο που επηρεάζει άμεσα την ένταση, τη διάρκεια και την εξέλιξη του αρώματος στην επιδερμίδα.

Το Eau de Parfum είναι πιο συμπυκνωμένο, με πιο σταθερή διάρκεια και πιο αισθητό αποτύπωμα, καθώς οι νότες βάσης αναδεικνύονται πιο έντονα με το πέρασμα της ώρας. Αντίθετα, το Eau de Toilette είναι πιο ελαφρύ και δροσερό, με πιο διακριτική παρουσία και αίσθηση που ταιριάζει ιδανικά στην καθημερινότητα.

Η επιλογή ανάμεσα σε Eau de Parfum ή Eau de Toilette εξαρτάται από την περίσταση, την εποχή και το προσωπικό σας στιλ. Σε βραδινές εμφανίσεις ή πιο χαμηλές θερμοκρασίες, το Eau de Parfum αναδεικνύει καλύτερα τη σύνθεσή του. Για καθημερινή χρήση ή ζεστό καιρό, το Eau de Toilette προσφέρει πιο ανάλαφρη παρουσία.

Αξίζει επίσης να γνωρίζετε ότι το ίδιο άρωμα μπορεί να διαφοροποιείται ελαφρώς ανάμεσα στις δύο εκδοχές, καθώς η ισορροπία των νοτών συχνά προσαρμόζεται στη διαφορετική συγκέντρωση.

Eau de Parfum vs Parfum

Το Parfum είναι η πιο συμπυκνωμένη εκδοχή μιας αρωματικής δημιουργίας,  ενώ το Eau de Parfum η πιο ισορροπημένη. Το Parfum προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια και ένα πιο βαθύ, αισθησιακό αποτύπωμα, συνήθως με μικρότερη ποσότητα εφαρμογής και πιο αργή εξέλιξη στην επιδερμίδα.

Το Eau de Parfum, από την άλλη, διατηρεί ένταση και διάρκεια, αλλά με μεγαλύτερη ευελιξία: είναι ιδανικό τόσο για την καθημερινότητα όσο και για πιο ιδιαίτερες εμφανίσεις, χωρίς να γίνεται υπερβολικό.

Η επιλογή ανάμεσα σε Eau de Parfum ή Parfum εξαρτάται από το πόσο βαθιά και με πόση διάρκεια θέλετε να εξελιχθεί το άρωμα στην επιδερμίδα.

Εμβληματικά Eau de Parfum από κορυφαίους οίκους

Στη συλλογή μας θα βρείτε αρώματα από εμβληματικούς οίκους όπως Dior, Yves Saint Laurent, Hermès, Prada και Burberry.

Ανακαλύψτε εμβληματικές δημιουργίες όπως το Miss Dior Eau de Parfum με τον ρομαντικό, λουλουδάτο χαρακτήρα του, το Libre Eau de Parfum που συνδυάζει λεβάντα και άνθη πορτοκαλιάς σε μια σύγχρονη, δυναμική σύνθεση ή το Prada Paradoxe Eau de Parfum με τη φωτεινή, αισθησιακή του εξέλιξη. Για πιο τολμηρές, θερμές επιλογές, ξεχωρίζουν και δημιουργίες με κεχριμπαρένιες και ξυλώδεις αποχρώσεις που αφήνουν διακριτό αποτύπωμα.